Aktualności z 2013 r.

Diecezjalny dzień skupienia ADPC w Radgoszczy

W sobotę 28 września parafia Radgoszcz gościła członków wspólnoty Apostolskiego Dzieła Pomocy dla Czyśćca z całej tarnowskiej diecezji. Na spotkanie przybyli delegaci z 10 parafii diecezji: z Bazyliki katedralnej z Tarnowa, z Tarnowa z Mościc i parafii pw. Miłosierdzia Bożego, Koszyc Wielkich, Łękawicy, Skrzyszowa, Słopnic, Woli Rzędzińskiej, Nieczajnej Górnej i z Radgoszczy. Modlitewne czuwanie rozpoczęło się o godz. 9.00 wystawieniem Najśw. Sakramentu i modlitwą różańcową. Rozważania prowadzili członkowie wspólnoty z Radgoszczy. Myślą przewodnią było wynagradzanie Niepokalanemu Sercu Najśw. Maryi Panny za grzechy innych ludzi i swoje osobiste: „a że sami jesteśmy jednymi z nich, chcemy Ci wynagradzać również za nasze grzechy i słabości”.

Następnie moderator ADPC w diecezji tarnowskiej ks. M. Łabuz wygłosił referat na temat: „Czyściec – tajemnicą Bożego miłosierdzia”. Przypomniał w nim, że Odnośnie czyśćca Kościół podaje nam tylko dwie dogmatyczne prawdy: pierwszą że stan taki istnieje, drugą że duszom doświadczającym go można pomóc przez wstawiennictwo wiernych, a zwłaszcza przez ofiarę mszy świętej. Wszelkie pozostałe informacje na temat czyśćca możemy zaczerpnąć z życiorysów świętych i błogosławionych, którzy dostąpili łaski spotkania z duszami czyśćcowymi. Trzeba jednakże pamiętać, że są to ich objawienia prywatne, co do których Kościół orzekł jedynie, że nie zawierają błędów teologicznych. Mogą one mieć dla nas „wartość prywatną”. Mogą budować naszą osobistą wiarę, ponieważ Urząd Nauczycielski Kościoła nie domaga się byśmy wierzyli w objawienia prywatne. Prelegent przestrzegał przed łatwowiernym nabywaniem pojawiających się w księgarniach jak grzyby po deszczu i czytaniem sensacyjnych książeczek i newsów internetowych na temat czyśćca. Wiele z nich zawiera zmyślone i często błędne informacje na temat czyśćca. Wierząc im można swoją wiarę narazić na ośmieszenie i jej utratę.

O godz. 11.00 sprawowana była Msza św. koncelebrowana przez 6 opiekunów ADPC w diecezji. W kazaniu ks. Moderator uwrażliwiał zebranych na I przykazanie Boże, w którym Bóg „zawarł obowiązek pogłębiania swojej osobistej wiary i przekazywania jej innym”. Dziwimy się, że niektórym młodym podobają się m. in. zwyczaje pogańskiego święta Haloween (straszenie dyniami, duchami itp.). Czy jednak kultywujemy w swoich rodzinach modlitwę za zmarłych, pobożne przeżywanie pogrzebów, rocznic śmierci, a przez to wiarę w życie wieczne?

Na zakończenie dnia skupienia w Zespole Szkół Publicznych w Radgoszczy miała miejsce niezwykle radosna, smaczna i ciepła agapa dla prawie 180 osób, połączona z osobistą wymianą duszpasterskich doświadczeń. Kolejne spotkanie odbędzie się w Bazylice Katedralnej w Tarnowie. Zapraszamy wszystkich, którzy pragną ofiarować duszom w czyśćcu cierpiącym dar pobożniejszej modlitwy, pokuty i dobrych uczynków do włączenia się do parafialnych wspólnot Apostolskiego Dzieła Pomocy dla Czyśćca.