Ministranci

Ministranci - 2017

Ministrant, jak podaje słownik liturgiczny, „to członek Ludu Bożego, który w czasie sprawowania liturgicznych obrzędów spełnia posługę pomocniczą w sposób określony przepisami Kościoła”.

Historia

Początki ministrantury sięgają początków samego chrześcijaństwa, czyli czasów i osoby Chrystusa. Pierwszym „ministrantem” był poniekąd chłopiec, który usłużył Jezusowi w czasie cudu rozmnożenia chleba. Podał Mu wówczas swoje pięć bochenków, a Zbawiciel, przyjąwszy ten dar, rozmnożył go dla pięciu tysięcy ludzi (por. J 6,1-13).
Ministrantami, czyli sługami ołtarza byli jednak nade wszystko – w sensie ścisłym – apostołowie Piotr i Jan. Im bowiem Chrystus zlecił przygotowanie Wieczernika na Ostatnią Wieczerzę, a więc na pierwszą Mszę Świętą (por. Łk 22, 7-13). W jej trakcie, kiedy Jezus przewodniczył poszczególnym obrzędom, oni także zapewne i z innymi  apostołami pełnili funkcję sług.
Funkcję ministrantów sprawowali zatem najpierw, czyli na progu istnienia Kościoła, tylko kapłani lub diakoni. Z czasem dopuszczono do tego alumnów, czyli osoby przygotowujące się do kapłaństwa. Wraz jednak z rozwojem chrześcijaństwa, kiedy to kolejne narody przyjmowały chrzest i powstawały liczne świątynie, pozwolono na to, po uprzednim przygotowaniu, także chłopcom. Dzięki temu dziś każdy z nich, jeśli tylko czuje chęć w swym sercu, może służyć Chrystusowi przy ołtarzu.

Ministranci

Dzieje ministrantów w Radgoszczy sięgają początków powstania tutejszej parafii i świątyni. Wraz z jej powstaniem, a szczególnie w związku ze sprawowaniem przez kapłanów Eucharystii, pojawili się ministranci, posługujący przy ołtarzu. Opiekunem ministrantów w latach 2007-2010 był wikariusz ks. Dominik Furgał. Posługę ministranta w naszej parafii pełniło 31 chłopców:

• Białas Krystian
  • Urban Sławomir
  • Żurawski Dawid

Informacje ministranckie

Rytm życia ministranckiego, obok roku liturgicznego, wyznaczają służenia a szczególnie zbiórki. Odbywają się one w naszej parafii, zgodnie tradycją, w każdy czwartek o godz. 16:00. Do najważniejszych wydarzeń tego półrocza należą:

• zbiórka organizacyjna po wakacjach i rozpiska służeń
  • wspólne ognisko integracyjne
  • wrześniowy mecz piłki nożnej i klasyfikacja reprezentantów na zawody
  • dekanalny turniej LSO w piłce nożnej (3 miejsce w kategorii ministrantów)
  • zbiórka liturgiczna: nabożeństwa różańcowe
  • zbiórka ofiar pieniężnych na cmentarzu na rzecz Seminarium Duchownego w Tarnowie
  • uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata – święto patronalne
  • zbiórka liturgiczna: Adwent
  • spotkanie z św. Mikołajem
  • zbiórka liturgiczna: Boże Narodzenie
  • zbiórki i próby asyst z okazji Triduum Paschalnego
  • asysty w oktawie Bożego Ciała
  • ognisko na zakończenie roku szkolnego
  • konkurs wakacyjny na najgorliwszego ministranta

Informacje o sposobie włączenia się do grona ministrantów w parafii pw. św. Kazimierza w Radgoszczy można uzyskać pisząc pod adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.