Aspiranci

Aspiranci - 2017

Ministranci, lektorzy, komentatorzy i członkowie chóru (...) spełniają funkcję liturgiczną. Niech więc wykonują swój urząd z taką szczerą pobożnością i dokładnością jak to przystoi wzniosłej posłudze i odpowiada słusznym wymaganiom.
Należy więc starannie wychowywać te osoby w duchu liturgii oraz przygotowywać do odpowiedniego wykonywania przypadających każdemu czynności.

Sobór Watykański II, Konstytucja o liturgii 29

Każdy chłopiec, jeśli czuje w swym sercu pragnienie służenia Chrystusowi przy ołtarzu, może zostać ministrantem. Wymaga to jednak odpowiedniego przygotowania. Obejmuje ono dwa stopnie: aspirant i kandydat na ministranta.
Kurs aspirantów rozpoczyna się we wrześniu wraz z początkiem roku szkolnego. Mogą w nim uczestniczyć uczniowie powyżej II klasy szkoły podstawowej. Trwa on 3 miesiące, czyli do końca listopada. Przez ten czas kandydaci poznają bliżej kościół, jego budowę, nazwy i wykorzystanie paramentów, czyli poszczególnych przedmiotów obecnych w sprawowaniu liturgii. Ponadto poznają także cechy i kodeks dobrego ministranta. Kurs kończy się egzaminem. Po jego pozytywnym zdaniu aspiranci w Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata, a więc święto patronalne Liturgicznej Służby Ołtarza, zostają przyjęci do grona kandydatów na ministrantów. Otrzymują wówczas komżę i mogą odtąd przebywać w prezbiterium w czasie Eucharystii.
Kandydaci, choć razem z ministrantami są już blisko ołtarza, nie wykonują jeszcze żadnych funkcji. Przebywając wspólnie, uczą się od nich, obok zbiórek, jak należy zachowywać się w czasie liturgii i na czym polega służba przy ołtarzu. Jest to czas wyjaśniania znaczenia poszczególnych części Mszy Świętej oraz zdobywania umiejętności wykonywania kolejnych czynności liturgicznych. Przygotowanie to trwa do Bożego Ciała, czyli uroczystości ku czci Eucharystii i kończy się kolejnym egzaminem. Po jego zdaniu, kandydaci zostają uroczyście przyjęci do grona ministrantów. Ministrant ubiera nie tylko komeżkę, ale także kapturek i togę ministrancką.
Opiekunem kandydatów na ministrantów w roku szkolnym 2007/2008 w naszej parafii jest wikariusz ks. Dominik Furgał. W ramach kursu kandydatów, w roku szkolnym 2007/2008 przygotowuje się do podjęcia posługi ministranckiej 10 chłopców z klasy III B. Są nimi:

• Fijoł Patryk
  • Gierczyński Krystian
  • Juzba Tomasz
  • Kacała Sebastian
  • Kogut Tomasz
  • Pikul Konrad
  • Pyzik Mateusz
  • Potok Łukasz
  • Rogala Hubert
  • Żurawski Grzegorz

Informacje o sposobie zapisania się do grona aspirantów w parafii pw. św. Kazimierza w Radgoszczy można uzyskać pisząc pod adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.