Historia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego

Historia Dzieła Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego

w parafii pw. św. Kazimierza w Radgoszczy

W niedzielę 21 września 1980 r. odbyła się Ogólnopolska Pielgrzymka Rodzin na Jasną Górę. Z Radgoszczy pojechało w pielgrzymce 10 delegatek, które w imieniu pozostałych parafian zobowiązały się do obrony życia dzieci nienarodzonych i złożyły ofiarę na rzecz ufundowania tzw. Kielicha Życia. Po przyjeździe do parafii, wspólnie z innymi parafianami realizowane było to postanowienie, głównie poprzez: włączenie się sporej ilości parafian, szczególnie dziewcząt i kobiet do dzieła Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Celem tego dzieła jest ratowanie dzieci nienarodzonych i przyjście z pomocą samotnym matkom. Dzieło to systematycznie rozwija się w parafii dzięki staraniom duszpasterzy, a przede wszystkim wiernych.

Dnia 25 maja 2001 r., w uroczystość Zwiastowania Pańskiego, kapłani z ambony zachęcali do wstąpienia do Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego i rozdawali wiernym odpowiednie deklaracje. Podobnie było 25 marca 2004, w uroczystość Zwiastowania Pańskiego, duszpasterze zachęcali do modlitwy w intencji każdego dziecka poczętego oraz do modlitwy o pokój – aby wojna w Iraku nie przerodziła się w kolejną wojnę światową. W Dzień Świętości Życia 2005 r. kapłani zachęcali do duchowej, adopcji dziecka poczętego, przypominając obowiązki związane z tych szlachetnym dziełem. „W parafii na szczęście przyrost naturalny jest jeszcze dodatni i jest wiele rodzin wielodzietnych”, tak w Kronice Parafialnej zaznaczył proboszcz ks. Ignacy Piwowarski.

W sposób całościowy Duchowa Adopcja Dziecka Poczętego została przybliżona wiernym w parafii pw. św. Kazimierza w Radgoszczy w uroczystość Zwiastowania Pańskiego 25 marca 2007 r. Ks. proboszcz Marek Łabuz na wszystkich Mszach św., w specjalnym kazaniu bardzo dokładnie przedstawił cel tego dzieła oraz świadectwa zachęcające wiernych do podjęcia tego modlitewnego zobowiązania. W tym dniu w tę modlitwę włączyło się 51 parafian. Od tego dnia postanowiono wpisywać wszystkich podejmujących Adopcję do Parafialnej Księgi Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego.

Parafia pod wezwaniem
św. Kazimierza Królewicza