Historia ADPC w Radgoszcy

Inspiratorem powstania Modlitewnej Parafialnej Grupy ADPC w parafii pw. św. Kazimierza w Radgoszczy jest proboszcz ks. dr Marek Łabuz. Pracując przez 9 lat jak wikariusz w parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Tarnowie, zetknął się bliżej z ideą pomocy duszom czyśćcowym i dlatego bardzo gorliwie włączył się w działalność tamtejszej wspólnoty ADPC.

Widząc duchowe owoce tarnowskiej wspólnoty w życiu parafii, ks. dr Marek Łabuz postanowił założyć podobna wspólnotę w parafii Radgoszcz. Dnia 2. 11. 2007 r. - w Dzień Zaduszny odprawił Mszę św. za dusze w czyśćcu cierpiące, wygłosił okolicznościowe kazanie. Na kanwie przypowieści o Bogaczu i Łazarzu przypomniał zgromadzonym w kościele prawdę wiary o sądzie ostatecznym, o karze i nagrodzie wiecznej. Mówił: „Kierując się miłością bliźniego powinniśmy otoczyć naszymi modlitwami, ofiarowywać Mszę św. i Komunie św., cierpienia i dobre uczynki w intencji dusz czyśćcowych.

Następnie przedstawił genezę powstania i cele ADPC, oraz zachęcał do wstępowania do Apostolstwa. W okresie letnim były odtąd odprawiane na cmentarzu parafialnym Msze św. za zmarłych, które gromadzą bardzo wielu parafian. Msze św. są poprzedzone spowiedzią św. w kościele oraz odmawianiem na cmentarzu modlitwy różańcowej lub Koronki do Miłosierdzia Bożego. Ponadto bardzo uroczyście jest odprawiana Msza św. w wigilię odpustu parafialnego ku czci św. Kazimierza, w ostatnią niedzielę sierpnia. Gromadzi on parafian, a także rodziny pochodzące z parafii w kościele na spowiedzi św. (bardzo liczna obecność wiernych), a następnie na Mszy św. na cmentarzu.

W miesiącu listopadzie 2007 r. do ADPC wstąpiło 68 wiernych, w 2008 r. 21 osób, natomiast w 2009 r. 12 parafian. Odtąd Członkowie wspólnoty spotykają się co miesiąc na modlitewnym czuwaniu, w ostatni piątek miesiąca na Mszy św. wieczornej. Śpiewane są wtedy nieszpory za zmarłych połączone ze Mszą św. Homilia, modlitwa różańcowa i informacje formacyjne stanowią całość spotkania. Członkowie wspólnoty spotykają się co roku na uroczystej Mszy św. w Dniu Zadusznym, starają się wypełniać podjęte zobowiązania, dla pogłębienia wiedzy religijnej a co za tym i wiary członkowie zakupują kwartalnik „Do domu Ojca”. (40 egzemplarzy).

Włączenie się do APDC następuje poprzez przekazanie ks. Moderatorowi w parafii wypełnionej deklaracji, która jest przesyłana do Centrum. Potwierdzeniem przynależenia do ADPC jest otrzymanie pamiątki, na której jest umieszczona modlitwa - Akt Codziennego Ofiarowania.

Adres, pod który należy kierować zgłoszenia:

Centrum ADPC
ul. M. C. Skłodowskiej 4
05 - 230 Kobyłka
tel. (0-22) 786 97 07, tel. (0-22) 786 97 07.

Akt codziennego zaofiarowania za konających i zmarłych

Panie Jezu, Odkupicielu świata,
w zjednoczeniu z Twoją Ofiarą Krzyżową,
ofiaruję Ci przez ręce Matki Miłosierdzia
moje modlitwy i prace, radości, trudy i cierpienia
w intencji konających i zmarłych poddanych oczyszczeniu,
błagając Cię o przyspieszenie ich wejścia do chwały,
gdzie Ty wraz z Ojcem i Duchem Świętym

żyjesz i królujesz na wieki wieków. Amen.

Św. Jan Maria Viannej, Proboszcz z Ars zwykł mawiać: „Gdyby znano jak wielką moc mają nad Sercem Bożym dusze czyśćcowe, nie były by tak bardzo opuszczone”. Włączenie się do Apostolskiego Dzieła Pomocy Dla Czyśćca przy Zgromadzeniu Sióstr Wspomożycielek Dusz Czyśćcowych stanowi piękny akt heroicznej miłości bliźniego, tego, który poprzez końcowe oczyszczenie „dojrzewa” do pełnego zjednoczenia z Bogiem w niebie. Poprzez praktykowanie tego nabożeństwa możemy wyprosić dla dusz czyśćcowych wieczną radość, a dla siebie wiele łask, zyskując wielu orędowników przed Tronem Miłosiernego Boga. Modlitewna pamięć o zmarłych jest naszym chrześcijańskim obowiązkiem, wynikającym z miłości bliźniego. Do nas także możemy odnieść słowa Pana Jezusa skierowane do św. s. Faustyny: „Wstępuj często do czyśćca, bo tam cię potrzebują” (Dzienniczek nr 1738).

Szczegółowe informacje o sposobie włączenia się do ADPC w parafii pw. św. Kazimierza w Radgoszczy można uzyskać pisząc pod adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Parafia pod wezwaniem
św. Kazimierza Królewicza