Aktualności z 2011 r.

Odnowione Prezbiterium Kościoła

W uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata po raz pierwszy mogliśmy ujrzeć odnowione pięknie prezbiterium naszego kościoła. W czwartek 17 listopada 2011 r. po 5 miesiącach prac konserwatorskich (rozpoczęły się w sobotę 2 lipca br.) zakończyły się prace konserwatorskie przy renowacji całego prezbiterium w naszym kościele. Całość robót to kwota 172 900 zł. Otrzymaliśmy z Urzędu Marszałkowskiego 30 000 zł dotacji a od Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Krakowie 60 000 zł. Jako wkład własny parafia włożył 18 000 zł za rusztowanie oraz wykonane przez naszych parafian prace przy konserwacji technicznej. Parafia musi w ratach zapłacić 64 900 zł. Dodatkowym kosztem było wykonanie całkowicie nowej instalacji elektrycznej. Polichromia prezbiterium prezentuje się okazale. W czasie prac konserwatorskich dokonano odkrycia zamalowanych w 1981 r. wiele pięknych ornamentów roślinno-figuralnych, przywrócono piękną oryginalną kolorystykę polichromii. W prezbiterium kościoła na ścianie za ołtarzem umieszczono 2 pięknie odnowione figury św. Wojciecha, które zostały trzy lata temu odnalezione w budynku gospodarczym. Na ścianach bocznych zamieszczono figury czterech Ewangelistów, również przypadkowo odkrytych. Dnia 27 listopada b.r. komisja konserwatorska zaakceptowała prace konserwatorskie, a w pierwszych dniach grudnia Wojewódzki Konserwator Zabytków w Krakowie oraz Urząd Marszałkowski zatwierdzili sprawozdanie z wykonanych prac.

Bóg zapłać wszystkim, którzy swoją pracą i ofiarami pieniężnymi przyczynili się do upiększenia naszej świątyni.