Lut 08, 2018

Ze względu na przypadającą w II środę miesiąca uroczystość „Środy Popielcowej” rozpoczynającej okres Wielkiego Postu - spotkanie odbyło się tydzień wcześniej niż jest przyjęte. Po wspólnej modlitwie rozważano odczytany przez Księdza Proboszcza fragment z Ewangelii Św. Marka (7, 14 – 23) dotyczący „czystości i nieczystości”, z którego zrozumieniem mieli problem nawet uczniowie Jezusa, dlatego prosili o wyjaśnienie.

Kwestię tę w odniesieniu do pokarmów - jak zresztą wiele innych przedstawianych przez Jezusa - można zrozumieć jednynie, w kontekście Starego Testamentu, gdzie choćby w Księdze Kapłańskiej (11, 1 – 47) jest mowa na temat zwierząt i ich „przydatności do spożycia”. Jezus powiedział, że pokarm, jako „wchodzący z zewnątrz” nie czyni człowieka nieczystym.

Wymienił natomiast cały katalog „zła wychodzącego z serca ludzkiego” które czyni go nieczystym. Charakterystyczne w rozważanym fragmencie jest określenie nieczystości rozumianej przez nas, jako grzech, a serca - jako duszy. Izraelici nie używali bowiem pojęcia grzechu w naszym chrześcijańskim rozumieniu.

Dyskutując nad wymienionymi przez Jezusa katalogami grzechów, przywarami serca ludzkiego, podniesiona została potrzeba nieustannej pracy nad sobą, którą można, a nawet powinno się realizować podejmując różnego rodzaju postanowienia, wyrzeczenia i umartwienia, nawet drobne, ale konsekwentnie. Niezbędne jest też realizowanie uczynków miłosiernych, a w wychowywaniu dzieci, poza dawaniem im dobrego przykładu własnego życia, również umiejętne nimi kierowanie.

W dalszej części rozmawiano o bieżących sprawach w kontekście dekanalnego spotkania Prezesów Oddziałów Parafialnych oraz zastanawiano się nad sposobami rozpropagowania wśród dzieci i młodzieży informacji na temat prac na konkurs o Janie Pawle II. Zainteresowane osoby potwierdziły też ostatecznie chęć udziału w rekolekcjach w Ciężkowicach. Niestety, z braku wolnych miejsc do wyjazdu na rekolekcje nie doszło. 

           

Lut 04, 2018

Spotkanie formacyjne 10 stycznia 2018 r.

 

     Spotkanie rozpoczęto wspólną modlitwą, następnie Ksiądz Proboszcz odczytał fragment z Ewangelii Św. Marka (1, 29 – 39) dotyczący uzdrowień w Kafarnaum. Rozważeniu poddano pojęcie cudu, a także, dlaczego - poza współczuciem dla cierpiących, Jezus dokonywał uzdrowień. Cuda Jezusa powodowane były miłością, ale także miały być dla ich uczestników i świadków - a przez zapisy Ewangelii i dla nas – potwierdzeniem faktu, że Jezus jest Synem Bożym, wyczekiwanym Mesjaszem. Znamiennym jest, że „czynienie” cudów poprzedzała zawsze Jezusowa łączność z Bogiem Ojcem. Ta łączność realizowała się w modlitwie. W dyskusji podkreślono, że cuda uzdrowień mają miejsce i w obecnych czasach, a dla nas, ludzi XXI wieku ważne jest, że nawet, gdy doświadczymy nieuleczalnej choroby, to wiara jednocząca, nas w mistycznym ciele Chrystusa – Kościele, może pomóc nam przetrwać z nadzieją nawet śmierć.

      Analizowano też kwestię, gdzie byli ci wszyscy - uzdrowieni i uwolnieni spod mocy złych duchów ludzie (i ich rodziny), podczas sądu, drogi krzyżowej i Męki Pana Jezusa, dlaczego się nie przeciwstawili widząc bezsprzeczne zło. Powody były trzy: zawód, pieniądz i strach. Jedni zawiedzeni, że Jezus nie okazał się „Mesjaszem na ich miarę”, takim który obali panowanie rzymskie nad Izraelem, czuli się zawiedzeni, inni dali się przekupić, a jeszcze inni nie chcieli się „narażać”, tak, na wszelki wypadek. Zwrócono też uwagę, że Szymon był żonaty i jak się to miało do faktu, że mimo to został później pierwszym papieżem.

      Ksiądz Proboszcz przedstawił zebranym informację o stanie zdrowia Księdza Prałata Stanisława Gawędy oraz podzielił się spostrzeżeniem, o tym, jak wielką radość sprawiło pacjentom oddziałów: wewnętrznego i dziecięcego kolędowanie dzieci z Radgoszczy, które z Nim pojechały w odwiedziny do naszego księdza seniora.

     W dalszej części spotkania omówiono układ roku kościelnego i ustalono skład delegacji na dekanalne spotkanie opłatkowe Akcji Katolickiej 14 stycznia 2018 r. w Dąbrowie Tarnowskiej. Omówiono też kwestię prowadzenia adoracji przez POAK we Wielki Piątek. Przedstawiono pod rozwagę udział w rekolekcjach wielkopostnych dla członków POAK w lutym w Ciężkowicach. W czasie spotkania dokonano też przyjęcia 1 osoby do POAK.

 

Spotkanie opłatkowe

 

        Tradycją okresu bożonarodzeniowego jest już dekanalne spotkanie opłatkowe Akcji Katolickiej. W tym roku odbyło się ono w niedzielę - 14 stycznia w Dąbrowie Tarnowskiej.

      Uroczystość rozpoczęła się Mszą świętą o godzinie 16.00. celebrowana przez asystenta dekanalnego Akcji Katolickiej ks. Bogdana Więcka, ks. dziekana Stanisława Cyrana, ks. prałata Józefa Porembę, ks. kanonika Władysława Jaróga oraz ks. Rafała Ciecieręgę. Głoszący homilię ks. Więcek podkreślił potrzebę osobistego świadectwa życia.

          W Domu Parafialnym dąbrowska młodzież zaprezentowała część artystyczną, której tematami przewodnimi była osoba świętego Brata Alberta Chmielowskiego oraz przeżywanie Świąt Bożego Narodzenia. Pobłogosławiono opłatki i łamiąc się nimi składano sobie życzenia. Następnie głos zabrał Prezes oddziału dąbrowskiego p. Alfred Wybraniec witając p. Roberta Rybaka, nowego prezesa Instytutu Diecezjalnego Akcji Katolickiej.

          Kolejnym mówcą był ks. dr Jan Bartoszek asystent diecezjalny stowarzyszenia. W swoim wystąpieniu nawiązał do powołanego za zgodą Biskupa Andrzeja Jeża Uniwersytetu Nauczania Społecznego Jana Pawła II, który 22 października 2017 r. został ogłoszony pierwszorzędnym Patronem Akcji Katolickiej w Polsce. Podkreślił, że Uniwersytet ma służyć promowaniu nauczania społecznego tego wielkiego człowieka. Zaznaczył, że udział w zajęciach jest nieodpłatny, a wykłady dla tego rejonu odbywać się będą w Tarnowie w auli obok katedry, raz w miesiącu, począwszy od 7 lutego br. Zachęcił zebranych do internetowego rejestrowania się słuchaczy.

        Miło kolędowało się pod „batutą” ks. prałata Józefa Poremby. Uczestnicy spotkania otrzymali krzyże wykonane z drewna poprzedniego krzyża z ołtarza głównego kościoła Matki Boskiej Szkaplerznej w Dąbrowie Tarnowskiej.

        Parafialny Oddział z Radgoszczy reprezentowało 6 członkiń wraz z Proboszczem ks. dr Markiem Łabuzem.

Dane teleadresowe

Parafia pod wezwaniem 
św. Kazimierza Królewicza

33-207 Radgoszcz,
ulica Pl. św. Kazimierza 15
telefon (0-14) 641-41-05
e-mail radgoszcz1@diecezja.tarnow.pl

Aktualności

Ogłoszenia parafialne

Warto przeczytać

Please publish modules in offcanvas position.