Odnowiona figura św. Kazimierza

Odnowiona figura św. Kazimierza

 

W roku 2007, dzięki uzyskanym przez obecnego Proboszcza naszej parafii ks. dr Marka Łabuza dotacjom z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego został odrestaurowany ołtarz główny w naszym kościele. Najważniejszym wymogiem przyznania dotacji, jej akceptacji oraz odbioru prac konserwatorskich co jest równoznaczne z wypłaceniem dotacji po wykonaniu wszystkich prac, jest przywrócenie obiektowi zabytkowemu stanu pierwotnego. Wszelkie zmiany, dodatki, zniszczenia, upiększenia i inne zmiany muszą być usunięte. Z tych powodów, po renowacji XIX wiecznego barokowego ołtarza głównego, która zakończyła się 5 stycznia 2008 r. nie mogła wrócić z powrotem do niszy ołtarzowej figura św. Kazimierza wykonana w latach 60 ubiegłego wieku.

Na początku 2011 roku figura św. Kazimierza została poddana gruntownej renowacji. Najpierw, w stolarni Piotra Pikula została przecięta na pół i wstawiono w okolice goleni figury 12 cm lipowej deski, by unormować proporcje postaci. Następnie rzeźbę poddano gruntownej renowacji polegającej na zdjęciu kilku warstw przemalowań, zaimpregnowano całość figury, dokonano uzupełnień po pęknięciach i ubytkach, a następnie nałożono nową powłokę kolorystyczną. Prace konserwatorskie – w darze dla parafii wykonała nasza parafianka pani mgr Celina Dworak.

Bóg zapłać osobom, które przyczyniły się do jej odnowienia i za nadanie jej obecnego kształtu i piękna.

Please publish modules in offcanvas position.