Słowo Biskupa z okazji Misji parafialnych

Bp Wiesław Lechowicz

ADMINISTRATOR DIECEZJI TARNOWSKIEJ

33-100 Tarnów, ul. Legionów 30, tel. 14-631-73-33 e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Tarnów, 2012-02-11 Naszznak:LR.II-2/l/12

Słowo Biskupa Administratora Diecezji Tarnowskiej

do wiernych parafii pw. św. Kazimierza w Radgoszczy

z okazji Misji parafialnych

Czcigodni Duszpasterze!

Umiłowani w Chrystusie Siostry i Bracia!

Bieżący rok będzie obfitował dla waszej wspólnoty parafialnej w znamienne wydarzenia. Już za tydzień rozpocznie się czas Misji świętych, które stanowią szczególną okazję do duchowego odrodzenia, otwarcia serca przed Bogiem, a także odbudowania właściwych relacji z bliźnimi. W tym roku przypada również jubileusz 150-lecia konsekracji waszej parafialnej świątyni. Przywołując tamto wydarzenie, które było zwieńczeniem trudu budowania materialnego kościoła, uświadamiamy sobie głębiej prawdę o odpowiedzialności za wspólnotę żywego Kościoła - zbudowanego z wszystkich ochrzczonych. Troska o Kościół żywy nigdy się nie kończy i wymaga ciągłego zaangażowania poszczególnych jego członków.

Na taką potrzebę religijnego odrodzenia wskazywał już w czerwcu 1987 roku bł. Jan Paweł II, kiedy mówił podczas wizyty w Polsce: „Polska należy do krajów, gdzie całe grupy ochrzczonych utraciły żywy sens wiary albo wprost nie uważają się za członków Kościoła, prowadząc życie dalekie od Chrystusa i Jego Ewangelii. Polska jest krajem potrzebującym pilnie Nowej Ewangelizacji". Wydaje się, że obecnie słowa te stają się jeszcze bardziej aktualne i wskazują na pilną potrzebę odrodzenia wiary, aby współcześni uczniowie Chrystusa mogli być Jego wiarygodnymi świadkami.

Zatem niech zbliżający się czas Misji świętych stanie się dla waszej parafii okazją do odzyskania duchowych sił oraz do odnowienia pierwotnego entuzjazmu wyznawania wiary w Jezusa Chrystusa - Jedynego Zbawiciela człowieka. Dołóżcie starań, aby w tym świętym czasie na nowo odkryć i docenić wartość Eucharystii - zwłaszcza niedzielnej, która stanowi fundament życia religijnego wspólnoty i poszczególnych wiernych.

Bł. Jan Paweł II w pierwszym zdaniu encykliki o Eucharystii napisał: „Kościół żyje dzięki Eucharystii". Dzięki Eucharystii żyje także parafia. Eucharystia bowiem gromadzi wiernych parafii, pogłębiając ich więź z Bogiem i między sobą, tym samym staje się szkołą łamania chleba i dzielenia miłością na wzór Jezusa Chrystusa.

W waszej świątyni, przy kratkach konfesjonału prostujcie ścieżki dla Pana, aby mógł przychodzić do waszych serc w Komunii Świętej. Starajcie się również być uważnymi słuchaczami słowa Bożego, aby mogło ono wydawać w Was owoce świętości.

Dzięki temu wasza parafia stanie się prawdziwą wspólnotą i zasłuży sobie na miano domu, w którym będziecie doświadczać Bożej i wzajemnej miłości.

Niech Bóg udzieli waszej wspólnocie parafialnej daru obfitego błogosławieństwa, abyście na co dzień budowali dla Boga żywą świątynię waszych serc, otwartych na Jego słowo, gotowych czynić dobro, mocnych w wierze i będących prawdziwymi świadkami Chrystusa.

Na czas Misji parafialnych i przygotowania się do Jubileuszu konsekracji parafialnej świątyni udzielam Duszpasterzom i całej Wspólnocie Parafialnej pasterskiego błogosławieństwa: W imię Ojca † i Syna, i Ducha Świętego. Amen.

† Wiesław Lechowicz Administrator Diecezji Tarnowskiej