Święto Powiśla Dąbrowskiego - Dożynki Powiatowe

W niedzielę 24 sierpnia kościół parafialny pw. św. Kazimierza Radgoszczy gościł delegacje wszystkich gmin z powiatu dąbrowskiego. Rolnicy przynieśli plony zbóż w przepięknie wykonanych wieńcach żniwnych, by podziękować Panu Bogu za tegoroczne plony zbóż - choć jeszcze wiele łanów zboża nie zostało zebranych z pół z powodu ciągłych opadów deszczu.

W słowie powitania ks. Proboszcz wychodząc od słów Modlitwy Pańskiej zwrócił uwagę, na rolę ojca i Boga Ojca w naszym życiu. „Ojciec to ten, dzięki któremu się żyje, to ten który zapewnia bezpieczeństwo, utrzymuje rodzinę. Bóg Ojciec, to Ten, który troszczy się o wszystkich ludzi. Dlatego, gromadzimy się dziś w tym przepięknym Domu Ojca, by podziękować Bogu Ojcu za tegoroczne plony ziemi, zebrane zboże i płody roli.

Witam na dzisiejszej uroczystości wszystkich rolników, którzy uprawiali ziemię siali i zebrali tegoroczne zboże. Szczególnie witam tych, którzy martwią się, bo ich zboże jeszcze nie zostało zebrane z pola – będziemy się za was gorąco modlić.

Mówimy Ojcze nasz..., a później bądź wola Twoja jako w niebie tak i na ziemi... A tymczasem jakże często, począwszy od dziecka skończywszy na dorosłych, począwszy od władz państwowych w Warszawie skończywszy na władzach lokalnych Bogu nie mówimy bądź wola Twoja, ale niech będzie nasza wola! Niestety, wielu wydaje się, że wiedzą lepiej niż Bóg, że jeśli oni zadecydują bo są „wolni i niezależni” to tak będzie najlepiej. Za brak uszanowania woli Bożej winniśmy przepraszać Boga Ojca i nieustannie się nawracać.

Eucharystycznej modlitwie przewodniczył ks. prof. dr hab. Marek Kluz prodziekan Wydziału Teologicznego UP JP II. Mówił: Patrzymy dzisiaj na ten chleb, którym będziemy się dzielić. Patrzymy na chleb, który był zawsze na polskim stole i choć go mogło być nie wiele, to zawsze jakoś starczyło i dla rodziny, i dla biednego, i potrzebującego. Ten chleb - on nas ciągle uczy być dobrym i przypomina nam to, czego uczył św. Albert, że trzeba być dobrym jak chleb, który leży na stole i z którego każdy może odłamać tyle, ile potrzebuje. Gdy jest chleb, jest wszystko”.

Całość homilii jest zamieszczona na stronie parafialnej w kolumnie Warto Przeczytać.