100-lecie odzyskania Niepodległości przez Polskę.

Powitanie ks. Infułata Władysława Kostrzewy

na uroczystej Mszy św. z okazji 100-lecia

odzyskania przez Polskę Niepodległości,

w czasie której poświęcił

pomnik Matki Bożej Katyńskiej oraz

tablicę "Bogu na chwałę ludziom ku pamięci"  

   

Czcigodny Księże Infułacie

W tak bardzo ważnym dla nas, Polaków, dniu – setnej rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości, bardzo serdecznie witamy Cię dziś w Radgoszczy – w naszej małej Ojczyźnie. „Po stu dwudziestu latach pękają kordony. Wolność, niepodległość, zjednoczenie, własne państwo! - pisał w 1918 r. Jędrzej Moraczewski. Po 123 latach niebytu, zaborów, przelanej krwi, czekania, nadziei, walki i cierpienia, na mapę Europy wróciła wolna, niepodległa i zjednoczona Rzeczypospolita Polska.

W największe Święto naszej Kochanej Ojczyzny – Polski jesteśmy wdzięczni wielkim postaciom polskiej sceny politycznej i bezimiennym bohaterom, którzy walczyli do ostatniej kropli krwi, żebyśmy dziś mogli żyć w wolnym i niepodległym kraju. Pochylamy głowy nad ich poświęceniem i ofiarą z życia. Oddajmy im cześć, słowami ks. prałata Antoniego Szelągowskiego, który pisał: „Czymże, na Boga jesteś, szary żołnierzu, zapomniany, bezimienny? Ty jesteś odwieczny geniusz bojowy narodu, zowiesz się męstwo. Ty jesteś niespożyta, niezmożona moc ideałów narodowych, zowiesz się poświęcenie. Ty jesteś wszechzwycięska niepodległość ducha narodowego, zowiesz się wolność”.

        Drogi Księże Proboszczu, chcielibyśmy z Ci całego serca podziękować, za piękną inicjatywę zbudowania Pomnika Matki Bożej Katyńskiej w otoczeniu naszego kościoła parafialnego, który samodzielnie zaprojektowałeś i w całości ufundowałeś. Pomnik ten wzniesiony „Bogu na chwałę ludziom ku pamięci”, jest wyrazem czci i pamięci dla pomordowanych w okresie II wojny światowej bohaterskich mieszkańców Radgoszczy. Będzie także symbolem przypominającym nam i kolejnym pokoleniom Radgoszczan, o tym, że do odzyskania niepodległości wiodła nas droga, którą możemy nazwać drogą krzyżową i że ofiara jaką złożyli nasi przodkowie nie może być przez nas nigdy zapomniana. Figura Matki Bożej trzymającej w objęciach zamordowanego, strzałem w tył głowy, polskiego żołnierza, także w niepodległej Ojczyźnie woła o pokój, wolność, miłość i solidarność wszystkich Polaków.

Czcigodny Księże Infułacie, pragniemy Cię prosić o poświęcenie pomnika Matki Bożej Katyńskiej. Prosimy także o odprawienie Mszy św. dziękczynnej w intencji naszej Ojczyzny z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości, za opiekę Boga w Trójcy Przenajświętszej i Matki Bożej nad Ojczyzną, z prośbą, by Polacy byli zawsze wierni Bogu, Krzyżowi i Ewangelii.

Please publish modules in offcanvas position.