Klasa III Katecheza nr 65

Powtórzenie wiadomości o spowiedzi św. 5 warunków dobrej spowiedzi

1. Co to jest Najśw. Sakrament?, Jakimi słowami Pan Jezus ustanowił Najśw. Sakrament?, Co to jest Przeistoczenie? Powiedz głośno przed rodzicem formułę I spowiedzi św. – bez swoich grzechów.
  2. Dzisiaj na katechezie będziemy uczyli się o tym co trzeba zrobić, aby się pobożnie wyspowiadać. Trzeba najpierw w domu wyłączyć TV, Internet itp. rzeczy by była cisza i spokój – można poprosić rodziców o pomoc.
  • Następnie trzeba wziąć do ręki modlitewnik i przeczytać modlitwę przed spowiedzią św., czytać powoli pytania i na nie odpowiadać. To jest rachunek sumienia. Gdy przypomnimy sobie jakiś ciężki grzech trzeba policzyć ile razy go popełniłem/popełniłam. np. ile razy nie byłem na Mszy św. w niedzielę – trzeba to policzyć. Ile razy ukradłem pieniądze i czy je oddałem? Ile razy przekląłem? Trzeba sobie przypomnieć okoliczności popełnienia grzechu np. nie byłem na Mszy św. 5 razy, bo rodzicie nie poszli do kościoła i 3 razy nie byłem, bo mi się nie chciało, 20 razy przekląłem, bo widziałem film jak przeklinali i to mi się spodobało. Nie trzeba zapisywać grzechów na karteczce – wystarczy je zapamiętać. Jak sobie zapomnisz jakiegoś grzechu powiedz go na następnej spowiedzi.
  • Jak już zrobisz rachunek sumienia i przypomnisz sobie grzechy, trzeba zrobić żal za grzechy czyli przeprosić Pana Jezusa za grzechy. Trzeba przeczytać z książeczki żal albo powiedzieć: „Ach żałuję za me złości”, „Boże choć Cię nie pojmuję…” , lub przeprosić swoimi słowami: „Panie Jezu przepraszam Cię za wszystkie moje grzechy. Wybacz mi.”
  • Po żalu za grzechy robimy mocne postanowienie poprawy – czyli obiecujemy Panu Jezusowi, że się poprawimy. Ktoś kto dotąd nie mówił pacierza rano – postanawia: od jutro będę się codziennie pobożnie modlił rano i wieczorem, nie będę patrzył na złe filmy, bo nie chcę się uczyć przeklinać ani jak się bije ludzi.
  • Po postanowieniu poprawy idziemy do kolejki, do konfesjonału (nie rozmawiamy, nie wygłupiamy się) czekamy na spowiedź. Czekając w kolejce trzeba modlić się z książeczki - odmawiając np. Litanię do Serca Pana Jezusa lub inną modlitwę np. dziesiątek różańca św.
  • Szczera spowiedź - Na spowiedzi mówimy wszystkie grzechy – nic nie opuszczamy i nie oszukujemy, bo Pan Jezus zna wszystkie nasze grzechy i musimy się do nich przyznać jeśli chcemy otrzymać odpuszczenie grzechów, a nie oszukiwać.
  • Po spowiedzi wypełniamy V warunek dobrej spowiedzi św. czyli zadośćuczynienie Panu Bogu i bliźniemu. Klękamy w ławce i odmawiamy zadaną przez kapłana pokutę, modlimy się przed rozpoczęciem Mszy św. Gdy wrócimy do domu zadośćuczynimy bliźnim np. oddajemy jak najszybciej ukradzione pieniądze, pożyczone pióro, przepraszamy za pobicie kolegi, lub kłótnie z koleżanką w szkole.

Praca domowa dla dziecka:

1. Proszę swoimi słowami nauczyć się odpowiedzi na pytania z Małego Katechizmu numery od 84 do 92 – koniecznie lepiej niż ostatnio!
  2. Proszę uzupełnić ćwiczenia (str. 223-225).
  3. Przypominam:

Spotkanie w kościele klasa III a w środę o 18.30,

klasa III b w czwartek o godz. 18.30.

Wszyscy przynieście: Modlitewniki i Mały Katechizm.