Klasa 7 Katecheza nr 38

Temat: Święty Jan Paweł II obrońca godności człowieka

Dzisiejsza katecheza będzie o św. Janie Pawle II. 18 maja obchodziliśmy 100 rocznicę urodzin Karola Wojtyły - św. Jana Pawła II.
Jesteście uczniami, którzy w swoim życiu nie możecie pamiętać osoby Jana Pawła II. Pewnie słyszeliście o nim wielokrotnie. Dlatego przypomnimy sobie jego postać - kim był i  co robił.

ŻYCIORYS - OD NARODZIN DO KAPŁAŃSTWA

Karol Wojtyła urodził się w Wadowicach 18 maja 1920 r. Całe jego dzieciństwo i lata młodzieńcze są związane z tym miastem. Dlatego jako papież 3 razy wracał do swojego rodzinnego miasta, które było dla niego bardzo ważne i drogie jego sercu.

ŻYCIORYS - OD KAPŁAŃSTWA DO PAPIEŻA

Karol Wojtyła po śmierci ojca postanawia pójść do seminarium w Krakowie. Święcenia przyjął 1 listopada 1946 r., a Mszę św. prymicyjną odprawił 2 listopada w kaplicy św. Leonarda na Wawelu.
Ks. Karol Wojtyła w Krakowie pracował z młodzieżą, studentami. Często wyjeżdżał z nimi w wakacje na wycieczki: w góry lub na Mazury na kajaki. A w zimie jeździli na narty. Zdarzało się, że ks. Karol odłączał się od grupy i w spokoju modlił się. Wyprawy z nim bywały formą rekolekcji w drodze lub okazją do rozwiązywania życiowych problemów.
W czasie jednego z takich wyjazdów na Mazury w 1958 r. dowiedział się, że został mianowany biskupem pomocniczym archidiecezji krakowskiej. A w roku 1964 r. został mianowany biskupem krakowskim.

WYBÓR NA PAPIEŻA

16 października 1978 r. bp Karol Wojtyła został wybrany na papieża i przyjął imię Jan Paweł II.

PONTYFIKAT JANA PAWŁA II - OBROŃCA GODNOŚCI CZŁOWIEKA

Karol Wojtyła został 264 papieżem i pierwszym od 456 lat Biskupem Rzymu, który pochodził spoza Włoch. Uroczysta inauguracja (rozpoczęcie) pontyfikatu odbyła się 22 października 1978 r. na Placu Świętego Piotra.
W ciągu całego pontyfikatu trwającego 26 lat 5 miesięcy i 17 dni Jan Paweł II odbył 104 zagraniczne pielgrzymki. Łącznie odwiedził 130 krajów na wszystkich zamieszkałych kontynentach. Ośmiokrotnie odwiedził swoją Ojczyznę - Polskę.
Ojciec Święty  napisał 14 encyklik, 42 listy apostolskie, 11 konstytucji apostolskich oraz 14 adhortacji.
Papież Jan Paweł II beatyfikował 1338 błogosławionych (w tym 160 Polaków) oraz kanonizował  482 świętych Kościoła katolickiego (w tym 11 z Polski).
Odbył 1166 audiencji ogólnych, na których spotkał się z 18 milionami pielgrzymów z całego świata.

Oglądnij filmik pokazujący w skrócie pontyfikat Jana Pawła II.

ŚMIERĆ JANA PAWŁA II

W lutym 2005 roku u 85-letniego Jana Pawła II nastąpiły komplikacje zdrowotne.
2 kwietnia 2005 roku o godzinie 21.37 Ojciec Święty Jan Paweł II odszedł do Domu Ojca. Bezpośrednio na Placu Świętego Piotra oraz za pośrednictwem mediów miliony wiernych na całym świecie towarzyszyły temu wyjątkowemu człowiekowi w ostatnich dniach. Natychmiastową reakcją na wiadomość o śmierci były gromkie brawa w podzięce za wspaniały pontyfikat oraz odśpiewanie dziękczynnego Te Deum laudamus. Tłum zgromadzony na Placu Świętego Piotra zaczął wznosić okrzyki: Santo Subito! Było to świadome potwierdzenie wielkości pontyfikatu Ojca Świętego oraz  podziękowanie za Jego życie pełne miłości, pokory i dobroci.

BEATYFIKACJA

9 maja 2005 r. papież Benedykt XVI zezwolił na natychmiastowe rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II. Udzielił on dyspensy od 5-letniego okresu oczekiwania od śmierci kandydata, jaki jest wymagany przez prawo kanoniczne.
1 maja 2011 r. w Święto Miłosierdzia Bożego w Rzymie papież Benedykt XVI dokonał beatyfikacji polskiego papieża - bł. Jana Pawła II.

KANONIZACJA

Papież Franciszek 27 kwietnia 2014 r. w Niedzielę Miłosierdzia Bożego podczas uroczystej Mszy św. na Placu Świętego Piotra ogłosił bł. Jana Pawła II świętym.
Razem ze Janem Pawłem II świętym został ogłoszony bł. Jan XXIII.
Napisz notatkę z dzisiejszej katechezy w zeszycie o św. Janie Pawle II.

MODLITWA

Pomódl się do św. Jana Pawła II w intencji, która jest dla ciebie ważna.