Chrzest

chrzestChrzest jest najpiękniejszym i najwspanialszym darem Boga. Nazywamy go darem, łaską, namaszczeniem, oświeceniem, szatą niezniszczalności, obmyciem odradzającym, pieczęcią i wszystkim, co może być najcenniejsze. Darem - ponieważ jest udzielany tym, którzy nic nie przynoszą; łaską - ponieważ jest dawany nawet tym, którzy zawinili; chrztem - ponieważ grzech zostaje pogrzebany w wodzie; namaszczeniem - ponieważ jest święty i królewski (a królów się namaszcza); oświeceniem - ponieważ jest jaśniejącym światłem; szatą - ponieważ zakrywa nasz wstyd; obmyciem - ponieważ oczyszcza; pieczęcią - ponieważ strzeże nas i jest znakiem panowania Boga (św. Grzegorz z Nazjanzu, Orationes, 40, 3-4: PG 36, 361 C).
  1. Sakrament Chrztu świętego udzielany jest w I niedzielę miesiąca na Mszy św. o godz. 11.30, oraz w uroczystość Św. Szczepana i w Poniedziałek Wielkanocny.
  2. Chrzest należy zgłosić w kancelarii parafialnej najpóźniej na początku tygodnia przed niedzielą chrzcielną. Należy przy tym okazać akt urodzenia z USC oraz dowód osobisty. W przypadku dzieci spoza parafii wymagana jest pisemna zgoda własnego proboszcza.
  3. Rodzice i chrzestni zobowiązani są do przystąpienia do sakramentu pokuty i pojednania.
  4. Rodzicami chrzestnymi mogą być - praktykujący katolicy, którzy przyjęli sakrament bierzmowania. Powinni okazać stosowne zaświadczenie od proboszcza własnej parafii.
  5. Z funkcji rodziców chrzestnych wykluczone są osoby:
    • niepraktykujące
    • pozostające w cywilnych związkach małżeńskich
  6. Prosimy o punktualne przybycie na Mszę św. chrzcielną oraz zabranie ze sobą:
    • białej szaty
    • świecy chrzcielnej
  7. Chrzest jest włączeniem do Kościoła i powinien być dniem radości całej wspólnoty rodzinnej. Najpiękniejszym darem dla dziecka jest modlitwa i przyjęcie Komunii świętej w jego intencji przez najbliższych podczas sakramentu Chrztu świętego.
  8. W przypadku uzasadnionych wątpliwości, czy dziecko zostanie wychowane w duchu wiary katolickiej, chrzest może być odłożony.

Parafia pod wezwaniem
św. Kazimierza Królewicza

33-207 Radgoszcz,
ulica Pl. św. Kazimierza 15
telefon (0-14) 641-41-05
e-mail radgoszcz1@diecezja.tarnow.pl

Kancelaia czynna w:

• poniedziałek 8.00 - 9.00.
  • środa 17.00 - 18.00.
  • piątek 8.00 - 9.00.
  • sobota 8.00 - 9.00.

Kancelaria jest nieczynna w I środę i w I piątek miesiąca.

Bardzo prosimy - ze względu na naukę w szkole oraz inne zajęcia duszpasterskie o załatwianie spraw kancelaryjnych w godzinach jej otwarcia. Dziękujemy.
W niedziele i w święta kancelaria jest nieczynna.
Narzeczeni przyjmowani są po uprzednim uzgodnieniu.