Małżeństwo

malzenstwo"Przymierze małżeńskie, przez które mężczyzna i kobieta tworzą ze sobą wspólnotę całego życia, skierowaną ze swej natury na dobro małżonków oraz do zrodzenia i wychowania potomstwa, zostało między ochrzczonymi podniesione przez Chrystusa Pana do godności sakramentu"
(KPK, kan. 1055, § 1).
  1. Narzeczeni mają obowiązek zgłosić się do kancelarii parafialnej najpóźniej na trzy miesiące przed planowaną datą ślubu. Na I spotkanie najlepiej umówić się telefonicznie.
  2. Ślub ważnie można zawierać tylko na terenie własnej parafii narzeczonego lub narzeczonej. Do ślubu w innych kościołach parafialnych wymagana jest specjalna zgoda własnego proboszcza narzeczonego lub narzeczonej (tzw. "Licencja"), którą można otrzymać dopiero po zakończeniu formalnego przygotowania do sakramentu małżeństwa.
  3. Zgłaszając się po raz pierwszy do kancelarii narzeczeni przynoszą ze sobą, następujące dokumenty:
    • Dowód osobisty
    • Aktualne świadectwo chrztu (nie starsze niż 3 miesiące)
    • Świadectwo bierzmowania (jeżeli ten sakrament nie jest odnotowany na świadectwie chrztu)
    • Zaświadczenie z udziału w katechezie przedmałżeńskiej
    • W przypadku wdowców akt zgonu poprzedniego małżonka
    • Świadectwo religii z ostatniej klasy
  4. Przygotowanie duchowe do małżeństwa obejmuje:
    • Dwukrotną spowiedź - pierwszą zaraz po I rozmowie w kancelarii parafialnej, drugą w ostatnim tygodniu przed ślubem
    • Trzy indywidualne spotkania w Poradni Rodzinnej
    • Udział w dniu skupienia
  5. Podczas drugiego spotkania w kancelarii parafialnej narzeczeni przedstawiają następujące dokumenty:
    • Licencję, jeżeli związek zawierany jest poza własną parafią
    • Zaświadczenie z USC uprawniające do tzw. ślubu konkordatowego lub odpis wcześniej zawartego ślubu cywilnego.

Dni skupienia dla narzeczonych:

II Niedziela miesiąca - Tarnów, Parafia NSPJ - Grabówka, godz. 9.00.

III Niedziela miesiąca - Tarnów, Parafia Katedralna, godz. 10.00.

III Niedziela miesiąca - Sanktuarium w Odporyszowie godz. 14.00.

IV Niedziela miesiąca - Tarnów, Parafia Św. Rodziny - XX Misjonarze - godz. 13.30.

Poradnia  Rodzinna:

Dąbrowa Tarnowska (w Domu Katechetycznym) we wtorek i czwartek od 17.00.

Luszowice - w środę od 19.00 (po Nowennie do MBNP).

Szczucin - we wtorek godz. 16.00 - 17.00 (W Domu Katechetycznym).

Wskazówki dla narzeczonych w sprawie liturgii Mszy św. ślubnej.

W kancelarii parafialnej w czasie II rozmowy przed ślubem:

1. Możecie poprosić o przeczytanie czytań (oprócz Ewangelii) i zaśpiewanie Psalmu przez kogoś z rodziny lub przyjaciół.
2. Osoba czytająca lub śpiewająca - koniecznie musi być skromnie ubrana. Wyzywający strój uniemożliwia czynny udział w liturgii ślubnej, która sprawowana jest w kościele, gdzie najważniejszą osobą – gospodarzem jest Jezus Chrystus – nikt nie może być nieodpoiwednio ubrany. Niestety, bardzo wiele osób jest nieodpowiednio na ślubach ubranych.
3. Osobie czytającej lub śpiewającej koniecznie wcześniej trzeba pokazać wybrany przez Was tekst.
4. Przed samym ślubem trzeba zadbać o zaznaczenie czytań w lekcjonarzu mszalnym lub wydrukowanie tekstów. Pamiętać należy, że Słowo Boże czytane podczas Liturgii zasługuje na godne jego odczytanie, nie z pomiętej i wielokrotnie złożonej kartki.
5. Ksiądz proboszcz lub przewodniczący Liturgii kapłan lub też ceremoniarz powinien wiedzieć o tym, że do czytań podejdą konkretne osoby.
6. Z kapłanem należy ustalić gesty, które powinny wykonać osoby czytające lub śpiewające (ukłon), aby posługa liturgiczna była godnie sprawowana.
7. Miejscem wykonania psalmu, jako jednego z czytań, powinna być jak w przypadku innych czytań ambona.
8. Jeśli zdecydujecie się na jedno czytanie, powinno ono pochodzić z Nowego Testamentu. Fragmenty z NT znajdziecie w kategorii „Drugie czytanie”.

Parafia pod wezwaniem
św. Kazimierza

33-207 Radgoszcz,
pl. św. Kazimierza 15
telefon (0-14) 641-41-05
e-mail radgoszcz1@diecezja.tarnow.pl

Kancelaria czynna:

• poniedziałek 8.00 - 9.00
  • środa 17.00 - 17.50
  • piątek 8.00 - 9.00
  • sobota 8.00 - 9.00

Kancelaria jest nieczynna w I środę i w I piątek miesiąca z powodu spowiedzi św. i wyjazdu do chorych.

Bardzo prosimy - ze względu na naukę w szkole oraz inne zajęcia duszpasterskie o załatwianie spraw kancelaryjnych w godzinach jej otwarcia. Dziękujemy.
W niedziele i w święta kancelaria jest nieczynna.
Narzeczeni przyjmowani są po uprzednim uzgodnieniu.