Namaszczenie chorych

namaszczenie"Choruje ktoś wśród was? Niech sprowadzi kapłanów Kościoła, by się modlili nad nim i namaścili go olejem w imię Pana. A modlitwa pełna wiary będzie dla chorego ratunkiem i Pan go podźwignie, a jeśli by popełnił grzechy, będą mu odpuszczone"

(Jk 5, 14-15).

Osoby starsze lub chore, które nie mogą wychodzić z domu, mogą przystępować do spowiedzi i przyjąć Komunię św. u siebie w domu. Należy w tym przypadku:
  • osobiście lub telefonicznie zgłosić do kancelarii lub zakrystii nazwisko i imię, dokładny adres i telefon osoby chorej;

• zadeklarować, czy ma to być wizyta jednorazowa, czy stała (w I piątek miesiąca, przed świętami).

W przypadku konieczności:

• przyjechać samochodem  lub zadzwonić po któregokolwiek kapłana w parafii. (Gdyby ich nie było, należy zgłosić się do kapłana w sąsiedniej parafii).

• podać dokładne dane chorego (adres, wiek);

• w przypadku osoby umierającej należy zaznaczyć, czy jest ona przytomna, czy nie.

Sakramentu namaszczenia chorych udziela się osobom chorym, udającym się na operację, będącym w podeszłym wieku, a także w ostatniej godzinie życia. Tak jak pozostałe sakramenty tak i sakrament namaszczenia przeznaczony jest wyłącznie dla żyjących. Nie wolno wprowadzać kapłana w błąd i wzywać w celu udzielenia sakramentów osobie, która już zmarła.

Odwiedziny chorych odbywają się w naszej parafii w każdy I piątek miesiąca, przed uroczystościami odpustowymi, rekolekcjami, oraz Bożym Narodzeniem i Wielkanocą. W nagłych wypadkach - o każdej porze.

Sakramentu namaszczenia chorych udziela chorym kapłan, namaszczając ich na czole i dłoniach olejem świętym, wymawiając teden raz następujące słowa: "Przez to święte namaszczenie niech Pan w swoim nieskończonym miłosierdziu wspomoże ciebie łaską Ducha Świętego.(Chory jeśli może odpowiada - Amen). Pan, który odpuszcza ci grzechy, niech cię wybawi i łaskawie podźwignie" . (Chory jeśli może odpowida - Amen). (Paweł VI, Konstytucja apostolska "Sacram unctionem infirmorum"; por. KPK, kan. 647, § 1).

Na czas udzielania sakramentu chorych: spowiedzi, Komunii św. i namaszczenia olejami św. w mieszkaniu chorego koniecznie należy przygotować:

• stół lub ławę, nakryć je białym obrusem;

• postawić na nim krzyż, jedną lub dwie świeczki;

• naczynie z wodą święconą i kropidło, (jeśli w domu nie ma wody święconej, kapałan ją poświęci);

• szklankę letniej, przegotowanej wody jeśli chory ma problemy z przełykaniem;

• watę i spodek.

Chorego nie obowiązuje post eucharystyczny, dlatego oczekując na przybycie kapłana, chory może o dowolnej godzinie spożywać pokarmy, napoje i lekarstwa.

Parafia pod wezwaniem
św. Kazimierza Królewicza

33-207 Radgoszcz,
ulica Pl. św. Kazimierza 15
telefon (0-14) 641-41-05
e-mail radgoszcz1@diecezja.tarnow.pl

Kancelaia czynna w:

• poniedziałek 8.00 - 9.00.
  • środa 16.00 - 16.50.
  • piątek 8.00 - 9.00.
  • sobota 8.00 - 9.00.

Kancelaria jest nieczynna w I środę i w I piątek miesiąca.

Bardzo prosimy - ze względu na naukę w szkole oraz inne zajęcia duszpasterskie o załatwianie spraw kancelaryjnych w godzinach jej otwarcia. Dziękujemy.
W niedziele i w święta kancelaria jest nieczynna.
Narzeczeni przyjmowani są po uprzednim uzgodnieniu.