Szkolne Koło Caritas

Szkolne Koło Caritas działające przy Zespole Szkół Publicznych w Radgoszczy
Asystent duchowy - ks. dr Marek Łabuz
Opiekun - mgr Magdalena Szwajkosz

 

Nasz patron - Błogosławiona Karolina Kózkówna

 

kuskownaUrodziła się 2 sierpnia 1898 roku w Wał - Rudzie. Życie Karoliny przebiegało prosto i zwyczajnie. Kiedy miała 16 lat przyjęła Sakrament Bierzmowania. Należała do Apostolstwa Modlitwy i Żywego Różańca. Wraz z koleżankami dbała o porządek w kościele parafialnym. Brała udział w pielgrzymkach do Zabawy i Tuchowa. Karolina od dziecięcych lat ciężko pracowała by wspomóc materialnie swoją rodzinę. Dnia 18 listopada 1914 roku do jej domu wszedł rosyjski żołnierz-Karolina stawiała mu opór, broniła się, lecz nieskutecznie jej zwłoki znaleziono 4 grudnia 1914 roku. Sługa Boży Jan Paweł II ogłosił ją błogosławioną na Mszy Świętej w Tarnowie 10czerwca 1987 roku. Jej życie przemawia przede wszystkim do ludzi młodych. Błogosławiona Karolina jest patronką Ruchu Czystych Serc, Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, Diecezji Rzeszowskiej i Szkolnych Kół Caritas.

 

 

Inauguracja SKC w Radgoszczy 10 czerwca 2009 - Stary Sącz
 

skc

10 czerwca członkowie Szkolnego Koła Caritas wraz ks. asystentem Markiem Łabuzem i opiekunem p. Magdaleną Szwajkosz udali się do Starego Sącza na III Zjazd SKC, który rozpoczął  się Mszą świętą przy ołtarzu papieskim pod przewodnictwem, ks. bp. Wiktora Skworca. Członkowie Koła otrzymali legitymacje z rąk ks. bp. Wiktora Skworca.

Po zakończeniu nabożeństwa były pamiątkowe zdjęcia, a następnie zwiedzanie miasta. Następnie wszyscy spotkali się na błoniach sądeckich na wspólnym grillowaniu i oglądaniu prezentacji. Muzyczną oprawę przygotował zespół Pokolenie Jana Pawła II.
Szkolne Koło Caritas w naszej parafii powstało, ponieważ była grupa uczniów, którzy chętnie angażowali się we wszystkie działania charytatywne na rzecz osób potrzebujących. Głównym celem powołania Koła jest niesienie pomocy potrzebującym dzieciom z naszej szkoły i środowiska, domu dziecka, krajów misyjnych oraz osobom, które ucierpiały w wyniku kataklizmów i innych dramatycznych zdarzeń losowych.

 

Pierwsze nasze wspólne spotkanie

 

W piątek 18 września 2009 roku w parafii św. Kazimierza w Radgoszczy odbyło się pierwsze spotkanie członków Szkolnego Koła Caritas. Rozpoczęło się wspólną modlitwą, której przewodniczył ks. asystent duchowy. Następnie opiekun Koła odczytał Akt Powołania Szkolnego Koła Caritas Diecezji Tarnowskiej, który mówi, iż powołane Koło jest organizacją katolicką, która włącza się w zasadzie wolontariatu w działalność charytatywną, opiekuńczą i wychowawczą prowadzoną przez Caritas Diecezji Tarnowskiej. W realizowaniu zadań Koła kieruje się Regulaminem Szkolnego Koła Caritas Diecezji Tarnowskiej. Koło ma przyczyniać się do kształtowania i umacniania wśród uczniów postawy miłości chrześcijańskiej oraz służyć praktykowaniu i przekazywaniu miłości bliźniego w naszej Szkole i Parafii. Po odczytaniu Aktu ks. Marek Łabuz przedstawił zadania SKC i sposób ich realizacji. Spotkanie zakończyło się wspólną modlitwą i błogosławieństwem kapłana.

 

Członkowie SKC wykonują gazetkę

 

DSC01704Członkowie Szkolnego Koła Caritas 30 września wraz z opiekunem p. Magdaleną Szwajkosz wykonali gazetkę ścienną informującą czym jest Szkolne Koło Caritas i jakie są jego zadania. Na pierwszym planie gazetki umieszczony został wizerunek Jezusa miłosiernego, a następnie słowa związane z naszą patronką błogosławioną Karoliną Kózkówną. Które brzmią: Błogosławiona Karolino, świeć nam przykładem swego męstwa. Bądź wzorem pracy i modlitwy, czystości życia i męczeństwa.

 
Dzieci ze SKC wykonują wiązanki
 

DSC01775

W miesiącu październiku dzieci ze Szkolnego Koła Caritas wraz z opiekunem p. Magdaleną Szwajkosz wykonały kwiaty i wiązanki na zapomniane groby. Dzieci zadbały o bibułę, gałązki świerka i potrzebne przybory do wykonania bukietów. Następnego dnia członkowie SKC z Radgoszczy w celu złożenia wiązanek zapalenia zniczy i modlitwy. Wykonując wiązanki i pamiętając o zmarłych. Dzieci uczą się szacunku dla nich.

 

Wyjście na parafialny cmentarz

 

W dniu 28 października członkowie Szkolnego Koła  Caritas sprzątali zapomniane groby, na cmentarzu parafialnym w Radgoszczy, DSC01789a także nagrobki żołnierzy austriackich i niemieckich poległych podczas I i II wojny Światowej. Członkowie SKC nie zapomnieli również o Grobie Nieznanego Żołnierza. Uczniowie oczyścili mogiły z trawy i chwastów. Po oczyszczeniu grobów i zapaleniu zniczy, członkowie Szkolnego Koła Caritas wraz z p. Magdaleną Szwajkosz odmówili wspólną modlitwę za wszystkich zmarłych spoczywających na naszym cmentarzu. W dzień Wszystkich Świętych również odwiedzili mogiły, aby pomodlić się za żołnierzy, wówczas dzieci złożyły wcześniej zrobione wiązanki i ponownie zapaliły znicze.

 

Pomagamy potrzebującym

 

„Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci najmniejszych Mnieście uczynili" (Mt 23,40). Caritas Diecezji Tarnowskiej przy współpracy z ks. proboszczem udzieliła pomocy poszkodowanym przez powódź, która dotknęła teren naszej parafii w czerwcu 2009 roku. W wyniku powodzi ucierpiało wiele rodzin, a szczególnie dzieci, którym woda zniszczyła ubrania, zabawki i wszystkie przybory szkolne. W ramach pomocy 50 uczniów ze szkoły podstawowej i 50 z gimnazjum otrzymało wszelkiego rodzaju pomoce szkolne. Dzieci ze Szkolnego Koła Caritas wraz z opiekunem pomagały w pakowaniu cennych prezentów.

 

Kartki świąteczne 

 

Dzieci ze Szkolnego Koła Caritas przy współpracy z p. Celiną Dworak przygotowały kartki świąteczne, które były rozprowadzone wśród naszych parafian. Po wykonaniu wszystkich kartek odbył się szkolny konkurs na „Najpiękniejszą Bożonarodzeniową Kartkę Świąteczną".
Prace oceniali: p. Celina Dworak, p. Magdalena Szwajkosz i ks. Dominik Furgał. Celem konkursu było kultywowanie tradycji, oraz zachęcanie do obdarowywania kartkami świątecznymi ludzi chorych i samotnych. 6 grudnia dzieci ze Szkolnego Koła Caritas sprzedawały kartki świąteczne na terenie naszej parafii. Uzyskany dochód to około 800 złotych dochód częściowo został przeznaczony na leczenie małego chłopca i dla ubogich dzieci z naszej parafii.

 

Odwiedzamy chorych i samotnych

 

DSC01794Grupa członków Szkolnego Koła Caritas wraz z ks. proboszczem odwiedziła, samotnie mieszkającą w Żdżarach p. Mariannę Podosek, która w grudniu została okradziona i pozbawiona wszelkich środków finansowych. Nasze Koło wspomogło ją kwotą w wysokości 200 zł. Na koniec wszyscy złożyli jej życzenia świąteczne.

 

Kolędnicy misyjni z wizytą u Ks. Biskupa

 

9 stycznia w parafii bł. Karoliny w Tarnowie odbyło się XII Spotkanie Kolędników misyjnych, przyjechały dzieci z całej Diecezji Tarnowskiej. Były przebrane za mieszkańców m.in. Azji i Afryki. Spotkanie rozpoczęła Msza św. pod przewodnictwem ks. bp. Wiesława Lechowicza, w której uczestniczyli również przedstawiciele naszego Koła przebrani za mieszkańców Afryki. Ks. bp. gorąco wszystkim podziękował za trud kolędowania. Słowo Caritas oznacza miłość! Miłość do drugiego człowieka niezależnie od pochodzenia narodowości czy koloru skóry. Szkolne Koło Caritas tą miłością pragnie ogarnąć wszystkich ludzi z krajów misyjnych.

 

Spotkanie formacyjne

 

W spotkaniu formacyjnym, które odbyło się 13 stycznia w Zespole Szkół Publicznych uczestniczyło 18 członków Szkolnego Koła Caritas.  Najpierw wysłuchali p. opiekun, która przedstawiła plan pracy na najbliższy miesiąc, a następnie uczniowie dzielili się doświadczeniami z pracy charytatywnej na rzecz osób potrzebujących. Spotkanie zakończyło się wysłuchaniem koncertu pieśni religijnych, a członkowie Koła z przyjemnością włączyli się we wspólny śpiew.

 
Opłatek w naszym Kole
 

DSC01809

21 stycznia o godz. 12.30 na plebani przy Parafii św. Kazimierza w Radgoszczy odbyło się spotkanie opłatkowe Szkolnego Koła Caritas. Spotkanie rozpoczął proboszcz ks. Marek Łabuz, który odczytał Słowo Boże mówiące o narodzeniu Dzieciątka Jezus. Wzmocnieni duchowo zasiedliśmy do wspólnego stołu, by dzieląc się opłatkiem złożyć sobie życzenia i cieszyć się wzajemną obecnością, a ks. proboszcz przybliżył nam sens apostolskiej działalności naszego Koła.
Następnie wszyscy częstowaliśmy się pysznymi pączkami i rogalikami, a także piliśmy herbatę przygotowaną przez p. kucharkę. Dalsza część spotkania przebiegała przy wspólnym śpiewie kolęd i oglądaniu naszej kroniki. Spotkanie zakończyło się wspólną modlitwą, a do naszych domów wracaliśmy z małymi upominkami, które otrzymaliśmy od ks. asystenta duchowego Marka Łabuza.

 

Paschaliki Wielkanocne

 

Przez trzy kolejne niedziele Wielkiego Postu dzieci z SKC rozprowadzały przed kościołem Paschaliki wraz z zapałkami z logo Caritas. Zebrane pieniądze w połowie odesłano do diecezjalnej Caritas, a pozostałą część przekazano Pawełkowi, (patrz na foto galerię), chłopcu z naszej parafii, który leczy się w poradni psychologicznej oraz p. Basi, która samotnie wychowuje dziewczynkę, a wyniku obfitych opadów śniegu zawalił się dach nad częścią jej domu.

 

                                                 

Informacje o sposobie włączenia się do SKC w parafii pw. św. Kazimierza w Radgoszczy można uzyskać pisząc pod adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 

                                                                         

Dane teleadresowe

Parafia pod wezwaniem 
św. Kazimierza

33-207 Radgoszcz,
pl. św. Kazimierza 15
telefon (0-14) 641-41-05
e-mail radgoszcz1@diecezja.tarnow.pl

Kancelaria parafialna

Kancelaria czynna:

  • poniedziałek 8.00 - 9.00
  • środa 16.00 - 16.50
  • piątek 8.00 - 9.00 
  • sobota 8.00 - 9.00  

Kancelaria jest nieczynna w I środę i w I piątek miesiąca z powodu spowiedzi św. i wyjazdu do chorych.

Bardzo prosimy - ze względu na naukę w szkole oraz inne zajęcia duszpasterskie o załatwianie spraw kancelaryjnych w godzinach jej otwarcia. Dziękujemy.
W niedziele i w święta kancelaria jest nieczynna.
Narzeczeni przyjmowani są po uprzednim uzgodnieniu.

Please publish modules in offcanvas position.