Obyczajowe starcie cywilizacji

NON POSSUMUS! 

Kardynał Raymond Burke

Jesteśmy świadkami rewolucji, która przechodzi z obyczajowej w fizyczne starcia cywilizacji. Obalane są nie tylko pomniki zasłużonych ludzi, ale także poświęcone figury Syna Bożego i Bogurodzicy Dziewicy Maryi, oskarżanych o rasizm i kolonializm. W tej sytuacji głos zabrał Kardynał Raymond Burke, mówiąc: Nie możemy się na to godzić. A jak brzmi to „Nie możemy” – w języku Kościoła? Non possumus!

Starcie cywilizacji

Obserwując wydarzenia nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale także na świecie – dostrzegamy z niepokojem, jak neomarksistowskie ruchy wypowiadają regularną wojnę cywilizacji opartej na chrześcijaństwie i prawie naturalnym. Starcie cywilizacji życia z antycywilizacją śmierci, rozumu z głupotą, wiary z niedowiarstwem czy wręcz, satanizmem miej lub bardziej uświadomionym – to temat, nad którym pochylają się Pasterze, szukając sposobu obrony dla powierzonych swojej pieczy wiernych. Obalanie i dewastacja pomników stają się symbolem walki, w której dochodzi do fizycznych starć, bo atakowani są także obrońcy życia i rodziny, w tym księża i świeccy.

Pielgrzymując w tym roku do Sanktuariów maryjnych, szukamy mądrości, która pozwoli uratować Kościół w Polsce i na świecie.

Do pielgrzymów

W tych okolicznościach przemawia do nas Kardynał Raymond Burke, który w homilii z okazji rocznicy poświęcenia Sanktuarium Niepokalanej Matki Bożej z Guadalupe naszkicował obraz obecnej sytuacji, podkreślając rolę zawierzenia Bogu i Bogurodzicy i scharakteryzował sylwetkę pielgrzyma jako człowieka poszukującego ratunku. Co takiego powiedział amerykański hierarcha do pielgrzymów?

Opowiedział im historię objawienia w Guadalupe, krok po kroku wyjaśniając, dlaczego Maryja zjawiła się w taki, a nie inny sposób. Piękno – świadectwo obecności, które ze sobą przyniosła, jest równocześnie zaproszeniem do podjęcia pielgrzymki do Jej Sanktuarium – aby zaprowadziła pielgrzymujących do swojego Bożego Syna.

W obronie wiernych

Głosząc prosto Nauczanie Kościoła, Kardynał Raymond Burke stanął w obronie wiernych, podkreślając konieczność życia sakramentalnego niezależnie od szalejącej rewolucji nihilistyczno-anarchistycznej i widma zarazy. Położył akcent na spowiedź i Eucharystię.

Ostro scharakteryzował wszystkich, którzy pod pretekstem stanu pandemii niszczą życie Kościoła, traktując go jako instytucję niekonieczną, pomijają rolę wspólnoty, zmuszają do zamknięcia kościołów – nazwał ich fałszywymi prorokami.

Non possumus!

Podkreślając zbawczą oraz uzdrawiającą moc Pana Jezusa Chrystusa, Kardynał Raymond Burke stwierdził, że nie możemy godzić się już nigdy na odcinanie wiernych od życia sakramentami, a chrześcijańska reakcja na doświadczenie zagrożenia ma doprowadzić Kościół do zwiększenia gorliwości, a nie osłabienia wiary. W tym celu, zalecił nam częstszą Adorację Najświętszego Sakramentu.

Nie możemy godzić się, by fałszywi prorocy zmuszali nas do przyjęcia ich niewiary jako wytycznych życia osobistego i społecznego. Nie możemy pozwolić na niszczenie ogromnego dziedzictwa kultury chrześcijańskiej, cywilizacji łacińskiej, a przede wszystkim – naszych dusz i serc.

Wspominając o Rycerzach Maryjnych przy Ołtarzu, Pasterz zaznaczył wielka rolę pielęgnowania i strzeżenia świętości Liturgii i Kościoła. Ten głos brzmi bardzo wyraźnie, w harmonii z nauczaniem Sługi Bożego, Stefana Kardynała Wyszyńskiego, Prymasa Polski.

Posłuchajmy.

Aleksandra Pietkiewicz

Źródło: https://www.cardinalburke.com/homilies/anniversary-shrine-church-2020

Dane teleadresowe

Parafia pod wezwaniem 
św. Kazimierza

33-207 Radgoszcz,
pl. św. Kazimierza 15
telefon (0-14) 641-41-05
e-mail radgoszcz1@diecezja.tarnow.pl

Please publish modules in offcanvas position.