Konserwatorski odbiór ołtarza św. Franciszka

W piątek 13 września br. Dyrektor Delegatury Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z Tarnowa mgr Andrzej Cetera dokonał odbioru konserwatorskiego ołtarza św. Franciszka. Prace konserwatorskie rozpoczęły się 3 lata temu, kiedy to z powodu rozpoczęcia renowacji polichromii ścian bocznych kościoła zdemontowano ołtarz i przewieziono do pracowni konserwatorskiej p. Marka Dańca w Wiśniczu Nowym. Z powodu olbrzymich kosztów związanych z renowacją polichromii ścian prace konserwatorskie przy ołtarzu nie zostały podjęte. Dopiero po ich zakończeniu przystąpiono do prac konserwatorskich. Niestety, Wojewódzki Konserwator Zabytków w Krakowie, nie przyznał żadnej dotacji na wykonywanie prac. Zarząd Powiatu Dąbrowskiego przyznał 5 000 zł na renowację figur św. Antoniego Padewskiego i św. Józefa. Również 5000 zł. złożyły dzieci I Komunijne i młodzież klas gimnazjalnych jako dar ołtarza.

Ołtarz wygląda imponująco. Jest kolejnym ołtarzem w tonacji błękitu, ze złoceniami detali. Pięknie prezentuje się obraz św. Franciszka z Asyżu, który po wstępnych konserwatorskich oględzinach nie naddawał się renowacji. Był rozdarty w 3 miejscach, w miejscach gdzie był połamany był też przetarty. Podobnie wyglądał obraz będący reprodukcją obrazu MB Wniebowziętej w zwieńczeniu ołtarza w tzw. tondzie. Wykonany z papieru (rozerwany w jednym miejscu), pomalowany był farbami olejnymi i przez to poważnie zniszczony. Renowacji obu obrazów podjęła się p. mgr Alina Kostka Bernady. Swoją prace wykonała bardzo solidnie. Oba obrazy i cały ołtarz prezentują się pięknie. Tak wyraził się ordynariusz diecezji tarnowskiej bp A. Jeż w czasie

W tym samym dniu komisja dokonała także odbioru całkowicie nowej instalacji elektrycznej w kościele. Została wykonana wraz z polichromią kościoła. Jej odbiór techniczny został dokonany we wrześniu 2011 r. przez Inspektora Nadzoru Budowlanego. Pracwonik delegatury mgr Tadeusz Tabor bez zastrzeżeń dokonał jej odbioru od strony zgodności z zasadami sztuki konserwatorskiej.

W ten oto sposób, po 6 latach ciężkiej pracy i dużych nakładów finansowych parafian zakończył się remont generalny naszego kościoła parafialnego.