Pogrzeb katolicki

pogrzebPogrzeb chrześcijański nie udziela zmarłemu ani sakramentu, ani sakramentaliów; zmarły znajduje się już poza porządkiem "ekonomii" sakramentalnej. Pogrzeb jest jednak obrzędem liturgicznym Kościoła. Posługa Kościoła powinna jasno wyrażać rzeczywistą łączność ze zmarłym, a także ożywiać uczestnictwo zgromadzonej wspólnoty w obrzędach i głosić jej życie wieczne

(KKK 1684).

Ponieważ Ks. Proboszcz i Ks. Wikariusz katechizują w szkole, dlatego prosimy, by godziny pogrzebu ustalić wcześniej w kancelarii parafialnej przynosząc akt zgonu z Urzędu Stanu Cywilnego, a dopiero później załatwiać formalności w Zakładzie Pogrzebowym.

Jeżeli z jakiegoś ważnego powodu pogrzeb parafianina odbędzie się poza naszą parafią - rodzina zmarłego powinna zgłosić się z prośbą do Ks. Proboszcz o pisemną zgodę - pozwolenie na pogrzeb w innej parafii.

Podobnie, gdy ktoś z poza naszej parafii prosi o ostatnią posługę w naszej parafii prosimy o przedstawienie pisemnej zgody Ks. Proboszcza z parafii, w której zmarły mieszkał.

"Ja jestem zmartwychwstaniem i życiem. Kto we Mnie wierzy, choćby i umarł żyć będzie" (J 11, 25).