Komunikat Biskupa Tarnowskiego o 1 % jako wielkopostnej jałmużnie

Komunikat Biskupa Tarnowskiego o wielkopostnej jałmużnie

Drodzy Diecezjanie!

Przeżywanie Wielkiego Postu wyraża się przede wszystkim w pełnieniu czynów pokuty i miłosierdzia. Dzisiejsze teksty liturgii słowa pokazują nam przykład samego Jezusa, który zmierzając na Kalwarię, czyni dobrze wszystkim, uzdrawiając i wypędzając złe duchy.

Wielkopostnym czynem pokuty i miłosierdzia, obok postu i modlitwy, jest jałmużna. Jej wartość nie leży w ilości darowanych dóbr, lecz w pokorze serca, które nie licząc na uznanie i poklask, wspomaga dyskretnie biednych i potrzebujących pomocy.

Jałmużna, która – jak mówi Pismo Św. – zakrywa wiele grzechów, może w czasie Wielkiego Postu przybrać formę przekazania 1 % należnego podatku na rzecz dzieł charytatywnych Kościoła. Od wielu już lat dzieła te pełni nasza diecezjalna Caritas, angażując w nie swoich pracowników oraz blisko 6 tysięcy wolontariuszy z Parafialnych Oddziałów Caritas i Szkolnych Kół Caritas.

To dzięki ich posłudze i środkom finansowym pochodzącym z przekazanego 1%, możemy jako diecezjalna rodzina wspierać przez Caritas skomplikowane operacje ratujące życie, organizować co roku wyjazd na wypoczynek wakacyjny dwom tysiącom dzieci z rodzin ubogich, finansować setkom chorych i niepełnosprawnych leki, rehabilitację czy zakup sprzętu medycznego, prowadzić 7 specjalistycznych placówek opiekujących się w skali roku tysiącami chorych.

Ofiarowany Caritas diecezjalnej 1 % podatku, przy dodatkowym wsparciu osób indywidualnych i instytucji, pozwala również na funkcjonowanie programu „Gniazdo", który pomógł już 146 rodzinom wielodzietnym polepszyć warunki mieszkaniowe, a także na udzielanie pomocy poszkodowanym przez powódź i osuwiska, która wyniosła do tej pory ponad 5,5 mln zł.

Dodać jeszcze trzeba, że 1% należnego podatku przekazany Caritas, dociera do potrzebujących prawie nie uszczuplony o koszty administracyjne. Znaczy to, że Caritas z otrzymanych odpisów podatkowych nie utrzymuje siebie, aparatu administracyjnego i urzędników, a każda złotówka ofiarowana Caritas prawie w całości dociera do potrzebujących. Fakty te są siłą działania i wiarygodności Caritas diecezji tarnowskiej, która cieszy się niezwykłym zaufaniem społecznym, bo działa szybko, skutecznie i ofiarnie.

Bracia i Siostry!

Dzisiaj, dziękując za Waszą niezwykłą ofiarność, zachęcam i proszę o wsparcie naszych dzieł miłosierdzia przekazaniem i w tym roku 1% należnego podatku na Caritas. Uczyńcie z tego gestu dar na jubileusz diecezji tarnowskiej, która po podliczeniu całości akcji Caritas w roku 2010, wydała na pomoc potrzebującym największą w historii działalności kwotę 30 milionów złotych.

Bezpłatny program do wypełnienia wszystkich rodzajów zeznań podatkowych możemy znaleźć na stronach internetowych Caritas, diecezji i naszego radia RDN Małopolska.

Wszystkim, którzy składając wielkopostną jałmużnę włączają się w wielkie dzieło miłości miłosiernej z serca błogosławię.

† Wiktor Skworc
BISKUP TARNOWSKI

Tarnów, 2011.03.28

Dane teleadresowe

Parafia pod wezwaniem 
św. Kazimierza Królewicza

33-207 Radgoszcz,
ulica Pl. św. Kazimierza 15
telefon (0-14) 641-41-05
e-mail radgoszcz1@diecezja.tarnow.pl

Aktualności

Ogłoszenia parafialne

Warto przeczytać

Please publish modules in offcanvas position.