Kościół tarnowski modli się za Papieża

Kościół tarnowski modli się za nowego papieża

papiezFranciszekINowy papież to człowiek wielkiej pokory, pobożności, radości i miłości do drugiego człowieka – takie komentarze najczęściej pojawiają się o Ojcu Świętym Franciszku. Kościół tarnowski modli się za nowego następcę św. Piotra.

Nowego papieża zna osobiście ks. Kazimierz Pres - tarnowski misjonarz, którzy przez 30 lat pracował w Argentynie. - Abp Bergoglio był moim metropolitą. Często – jak zwykły ksiądz – dołączał się do Mszy św. koncelebrowanych pogrzebowych rodziców księży. Chciałem go raz odwieźć do domu samochodem, ale nie zgodził się, bo przyjechał autobusem, a to jest jego taksówka – mówi portalowi www.tarnow.gosc.pl ks. Kazimierz Pres.

Były misjonarz poznał abp. Bergoglio jako bardzo sympatycznego i prostego człowieka. – W stolicy miał wielki pałac, ale – jak sam mówił – nie może w nim sam mieszkać. Dlatego jego domem były dwa skromne pokoiki przy kurii – dodaje ks. Pres, który widzi w nowym papieżu człowieka wielkiej wiary i modlitwy i dobrego mówcę. – Bardzo cenił Jana Pawła II, a jeśli spojrzeć na niego, to jakby wierna kopia papieża Polaka. Będzie bardzo ojcowskim pasterzem Kościoła – podkreśla ks. Pres.

Biskup tarnowski Andrzej Jeż o wyborze papieża Franciszka dowiedział się z radia, podróżując samochodem. - To w jaki sposób mówił papież od razu wskazywało na skromność i pokorę - tak o swoich pierwszych wrażeniach po wyborze nowego papieża opowiedział Radiu RDN Małopolska ordynariusz diecezji tarnowskiej.

- Nie koncentrowałem się na jednej postaci, która miała być tą wyjątkową czy szczególną. Decyzję o wyborze głowy Kościoła pozostawiłem Duchowi Świętemu - dodaje biskup ordynariusz. "Pozostawiłem ten wybór, wypełniając go oczywiście swoją modlitwą, księżom kardynałom i temu faktowi, żeby swoim wyborem wpisali się w działanie Ducha Świętego. Myślę, że możemy być spokojni. Fakt, że pojawia się kardynał, który nie był wskazywany przez media, dobrze wskazuje na przyszłość tego pontyfikatu" - dodaje biskup w rozmowie z RDN Małopolska.

- To człowiek wielkiej pokory, pobożności, radości i miłości do drugiego człowieka – tak o nowym papieżu mówi bp Wiesław Lechowicz. Biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej zwraca również uwagę na wspólną modlitwę oraz szczególny gest w kierunku wiernych. - Podczas pierwszego spotkania, Ojciec Święty powierzył siebie, swój pontyfikat wspólnocie całego Kościoła - dodaje biskup.

- Wybór papieża Franciszka nie nazywałbym rewolucją, mówi się raczej o dużych zmianach - tak doniesienia z Watykanu o reformach w Kościele skomentował na antenie RDN Małopolska, abp Zygmunt Zimowski, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia.

Jak dodaje gość porannej rozmowy 'Słowo za słowo' - świat oczekuje od Ojca Świętego pogłębiania wiary i nowej ewangelizacji. Dzisiaj najważniejsza jest nowa ewangelizacja i myślę, że Papież Franciszek będzie na to kładł akcent. Myślę, że będzie to papież wielkiej nadziei i będzie czerpał z ducha i testamentu Jana Pawła II, który mawiał, że Ewangelię nadziei trzeba głosić i ją celebrować. To będzie też służba również dla świata Ameryki Łacińskiej - dodaje arcybiskup.

Msza św. inaugurująca pontyfikat papieża Franciszka sprawowana będzie 19 marca, o godz. 9.30 na placu św. Piotra - Tego dnia przypada uroczystość św. Józefa - patrona Kościoła powszechnego.

oprac. eb/RDN Małopolska, Tarnowski Gość Niedzielny.

Parafia pod wezwaniem
św. Kazimierza Królewicza